Späť na Blog

Ľudia sa dnes zamýšľajú nad otázkou či kúpiť byt a prenajať…

Ja hovorím že oboje, kúpiť a následne prenajať. 😉

Veľa sa píše o pasívnom príjme z prenájmu nehnuteľností. Je to atraktívna investícia či nie? Ako prvé by som uviedol že nie je to investícia pre každého a nie je to náhrada príjmu (pri jednom byte) 🙂 , ale veľmi slušné prilepšenie. Pri kúpe treba rátať aj s výdavkami na menšiu úpravu po asi 5 rokoch a po 15 rokoch si prenajímaný byt vyžiada kompletnú opravu (samozrejme podľa prístupu nájomcu).

Vo veľkých mestách s nízkou nezamestnanosťou dokážu aktuálne nájmy inkasované od nájomníkov pokryť mesačnú splátku hypotéky spolu s nákladmi za energie a aj so ziskom. Vám po splatení úveru navyše ostane hodnotný byt, ktorý môžu so ziskom predať, alebo ďalej ho prenajímať. Môže ísť aj o formu sporenia pre deti, ktorá rodičom neuberie z platu. Úroky pri úveroch na bývanie možno zafixovať na 3 – 5 rokov dopredu. Trh s nájmami sa vyvíja tak, že v určitých lokalitách nie je problém byt prenajať dlhodobo no treba rátať aj s tým než sa prestriedajú nájomci byt môže byť mesiac bez nájomcu. Riziko, že úročenie úverov v budúcnosti vzrastie nie je až také veľké keďže konkurenčné banky Váš úver výhodne refinancujú a záujmu o prenájom rokmi rastie. Riziká sú minimálne a byt navyše prípadne môžete kedykoľvek predať aj s nesplatenou časťou úveru.

Do nehnuteľností sa dnes oplatí investovať, keďže porovnanie hypotekárnej splátky a ceny nájmu je už zaujímavé na úvahu o kúpe. V Nitre v Starom meste Vás zrekonštruovaný 2-izbový byt vyjde na cca 75.000€. Ak sa rozhodnete financovať byt hypotekárnym úverom, tak pri využití dnešných úrokov vo výške 1,19% ročne bude každý mesiac banke vracať okolo 231 €/mes. + využitie štátneho príspevku pre mladých to bude ešte nižšia čiastka. Zároveň treba počítať aj s nákladmi na energie vo výške 150 €/mes. Celkovo tak náklady na byt s nájomníkmi vyjde na cca 150 €/mes. Prenájmy zariadených bytov v Nitre sa pohybujú od 450 – 750€/mes. záleží od typu bytu, vybavenia, lokality a  klientely. Takto Vám ročne po odrátaní nákladov na byt sa Vám na účet spolu pripíše minimálne 3.600€. Banka Vám požičia peniaze na byt z ktorého máte profit a úrok z úveru Vám štát odráta z daní. Ide teda o výhodnú investíciu, alebo si jednoducho plňte svoje sny o bývaní.

Iná hudba je ak máte voľné financie a nechcete aby sa Vám len tak “váľali” na účte, ale aby pekne pracovali najlepšie nepretržite. Peniaze sú naučené Vám prinášať zisk len ich musíte správne nasmerovať ako svoje deti aby ten zisk priniesli Vám, lebo peniaze na účte prinášajú zisk banke, no správne investované prinesú zisk pre Vás. 😉

Vyšší level je ak mate voľne prostriedky cca 90.000€ a použitím finančnej páky kúpite rovno 2 alebo 3 byty, tým pádom zisk už jednoducho násobíte.

…aby som nezabudol, financovanie bývania je vlastne formou budovania si vlastného dôchodku, štát Vám navyše aj úroky z úveru odráta z daní.
Rátate s vládou, alebo myslíte na dôchodok už dnes? 🙂