Aký byt je vhodný pre mňa?


Späť na Blog

Prečo kúpiť vlastné bývanie je každému jasné, dáva pocit istoty, poskytuje finančnú stabilitu a je to spôsob budovania si “vlastného dôchodku”. 

Kúpa bytu je jedna z najväčších investícii (niekedy aj jediná) preto by sme jej mali venovať najviac času a brať ju zodpovedne. Pre klasického užívateľa bytu – laika – je stav nehnuteľnosti jedna z najviditeľnejších skutočností, čo si aj laik všimne, no kvalitu si len tipne. 🙂

• rozpočet: hovorí sa, že umenie kompromisu nie je v ničom dôležitejšie ako v partnerských vzťahoch a pri výbere nehnuteľnosti. Avšak rozpočet je jediné kritérium, pri ktorom kompromis robiť nemôžete. Inými slovami: to čo ste schopný alebo ochotný za nehnuteľnosť zaplatiť. Je potrebne určiť si túto sumu skôr, než si sformulujete ostatné kritéria. Potrebujete vedieť aký je stav na vašom účte je alebo bude po predaji vašej aktuálnej nehnuteľnosti a tiež to, koľko si budete môcť požičať.

• lokalita, toto kritérium je právom vyzdvihované na popredné miesta je v podstate jediný atribút nehnuteľnosti, ktorý sa nedá zmeniť. Hodnotu lokality najviac určuje ponuka pracovných príležitostí. Dochádzanie do práce je daň za lacnejšiu nehnuteľnosť. Tiež dochádzanie do škôl a možnosť trávenia voľného času znamenajú rovnako čas a náklady.

• veľkosť, stanovenie veľkosti je pre kupujúcich zvyčajne jednoduché, takmer každý má jasno v tom, koľko izieb potrebuje. “Prvonákupca“, ktorý neplánuje zatiaľ rodinu sa rozhoduje, či kúpiť jedno alebo dvojizbový byt. Vzhľadom na to že ide o nákup na kratšie obdobie, odporúčam podriadiť toto kritérium investičnému potenciálu nehnuteľnosti.

• dispozičné riešenie a orientácia, všeobecne platná jediná ideálna dispozícia bytu/domu neexistuje. Pre niekoho je centrom domácnosti práve kuchyňa pre niekoho obývačka. Súčasné trendy prajú otvorenej dispozícii s obývačkou a jedálňou. Skvelé bývanie predurčuje nielen výborná lokalita, ale aj premyslená dispozícia s ergonómiou interiéru. interiér treba prispôsobiť svetelným podmienkam ideálne denným svetlom.

• stav, je kritériom ktorý má najväčší priamy, ale aj dlhodobý vplyv na náklady spojené s bývaním. Okamžitý má samozrejme v podobe nákladov na rekonštrukciu nehnuteľnosti do podoby požadovanej na bývanie, dlhodobý v podobe nákladov na bývanie a energetickej efektívnosti. Pôvodný stav Vám dáva priestor na rekonštrukciu podľa vašich predstáv, no vyžaduje kompletnú rekonštrukciu a nie len “kozmetickú” úpravu stien či podlahy.

• investičný potenciál, ak kupujete byt či dom na bývanie, zarobiť v budúcnosti na jej predaji je príjemným bonusom. A preto by ste si mali všímať kapitálovú náročnosť, likvidita, kapitálový rast, výnos z nájmu.

Mali by ste si všímať, veľkosť bytového domu (menej je viac) no výhľad na okolie a mesto nebudete mať z 1.poschodia. Terasy, balkóny, lodžie – možnosť využitia vzhľadom na veľkosť a orientáciu (často krát sú vyžadované no malo využívané).  🙂 Parkovanie, garáž – bývanie s parkovaním má inú hodnotu ako náhodné sídliskové parkovanie. Výhľad vo vybraných lokalitách je vysoko cenený.

Želám Vám správne ROZHODNUTIE pri výbere vašej nehnuteľnosti. A pamätajte – najlepšia lokalita, dispozícia a cena je tá, ktorá vyhovuje Vám.